A uniform disk with mass m = 8.5 kg and radius R = 1.34 m lies in the x-y plane
ID: 1474136 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass m = 8.5 kg and radius R = 1.34 m lies in the x-y plane and centered at the origin. Three forces act in the +y-direction on the disk: 1) a force 328 N at the edge of the disk on the +x-axis, 2) a force 328 N at the edge of the disk on the –y-axis, and 3) a force 328 N acts at the edge of the disk at an angle = 38° above the –x-axis.
1)
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F1?
N-m
2)
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F2?
N-m
3)
What is the magnitude of the torque on the disk about the z axis due to F3?
N-m
4)
What is the x-component of the net torque about the z axis on the disk?
N-m
5)
What is the y-component of the net torque about the z axis on the disk?
N-m
6)
What is the z-component of the net torque about the z axis on the disk?
N-m
7)
What is the magnitude of the angular acceleration about the z axis of the disk?
rad/s2
8)
If the disk starts from rest, what is the rotational energy of the disk after the forces have been applied for t = 1.5 s?
J
+X F F F y 2Explanation / Answer
1) T1 = R*F1*sin(90)
= 1.34*328
= 439.52 N.m
2) T2 = 0
3) T3 = R*F3*sin(90-38)
= 1.34*328*sin(52)
= 346.3 N.m
4) Tnetx = zero
5) Tnety = zero
6) Tnetz = T1 - T2
= 439.52 - 346.3
= 93.22 N.m
7) Moment of Inertia of disk, I = 0.5*M*r^2
= 0.5*8.5*1.34^2
= 7.63 kg.m^2
Apply, alfa = Tnetz/I
= 93.22/7.63
= 12.2 rad/s^2
8) w = wo + alfa*t
= 0 + 12.2*1.5
= 18.32 rad/s^2
so, KE = 0.5*I*w^2
= 0.5*7.63*18.32^2
= 1281 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.