You are performing an analysis of a new metalic alloy created in your research l
ID: 1474088 • Letter: Y
Question
You are performing an analysis of a new metalic alloy created in your research lab. You place a 20.5 kg block of this new metal initially at a temperature 18 degree C in a rigid insulated box. 0.20 kg of steam at 100 degree C is piped into the box and then the box is sealed so that no heat can be transfered in or out. When the system comes to equilibrium, the temperature is 63 degree C. What is the specific heat of the metal? Give your answer in J/(kg degree C) (or equivalently J/(kg K)), and give your answer to at least 3 significant digits.Explanation / Answer
By law of conservation of energy
Heat gained by metal + heat lost by steam = 0
mmcm(Tf - Ti) + mscs(Tf - Ti) = 0
20.5*cm*(63-100) + 0.20*1996*(63-18) = 0 => cm = 23.7 J/(kg*K)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.