For a particular human body, the core temperature is 37.0° C, and the skin, with
ID: 1473951 • Letter: F
Question
For a particular human body, the core temperature is 37.0° C, and the skin, with a surface area of 1.35 m2, has a temperature of 34.4° C.
(a) Find the rate of heat transfer out of the body under the following assumptions.
(i) The average thickness of tissue between the core and the skin is 1.20 cm.
(ii) The thermal conductivity of the tissue is that of water.
(b) Without repeating the calculation of part (a), what rate of heat transfer would you expect if the skin temperature were to rise to 35.7° C?
Explanation / Answer
Here ,
Thermal conductivity , k = 0.6 W/(m.K)
area , A =1.35 m^2
temperature difference , del T = 37 - 34.4
del T = 2.6 degree C
rate of heat transfer = k * A * del T/t
rate of heat transfer = 2.6 * 0.6 * 1.35/.012
rate of heat transfer = 175.5 W
the rate of heat transfer is 175.5 W
b)
if the temperature is 35.7 degree C
del T = 37 - 35.7
del T = 1.3 degree C
rate of heat transfer = k * A * del T/t
rate of heat transfer = 1.3 * 0.6 * 1.35/.012
rate of heat transfer = 87.8 W
the rate of heat transfer is 87.8 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.