A heat pump collects thermal energy from outside air at 5C and delivers it into
ID: 1473340 • Letter: A
Question
A heat pump collects thermal energy from outside air at 5C and delivers it into a house at 40C.
Part A Determine the maximum coefficient of performance (the maximum coefficient is determined in the same way as for a thermodynamic engine).
Part B If the motor of the heating pump uses 1000 J of electrical energy to do work during a certain time interval, how much thermal energy is delivered into the house through heating, assuming the heating pump works at the maximum coefficient of performance?
Part C If the motor of the heating pump uses 1000 J of electrical energy to do work during a certain time interval, how much thermal energy is delivered into the house through heating, assuming the heating pump works at a coefficient of performance of 2.0.
Any help would be much appreciated.
Explanation / Answer
T must be in kelvin
Tc = 5C = 273.15+5 = 278.15 K
TH = 40+273.15 = 313.15 K
anf
COP = TH / TH - Tc = 313.15 / 313.15 - 278.15 = 8.94714
Part C
COP = Qhot / Qhot - Qhold
2 = Q + W / W
2 = Q/W + 1
1 = Q/W
Q = W = 1000 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.