Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field cha
ID: 1472175 • Letter: W
Question
Within the green dashed circle shown in the figure below, the magnetic field changes with time according to the expression B = 10.00t^3 - 2.00t^2 + 0.800, where B is in teslas, t is in seconds, and R = 2.25 cm. When t = 2.00s, calculate the magnitude of the force exerted on an electron located at point P1 , which is at a distance r1 = 4.50 cm from the center of the circular field region. N When t = 2.00s, calculate the direction of the force exerted on an electron located at point p2, which is at a distance r2 = 4.50 cm from the center of the circular field region. At what instant is this force equal to zero?(Consider the time after t = 0 s.)Explanation / Answer
Emf = integral( E*ds) = - d?B/dt
d?B/dt = B*A
A = (pi*R^2)
So, we can now solve for E, by taking the derivative of Emf
integral( E*ds) =B*A
E = dB*A/ds
**note ds = 2pi*r1
We find dB by taking the derivative of B:
B=10.00t3 - 2.00t2 + 0.800,
dB = 30.00t2- 2.00t, at time t=2.0 sec, so
dB = 30*(2.0)2-2*(2.0)
dB = 116
Plugging dB and A into the equation for E we get:
E = 116*(pi*R^2) /(2pi*r1)
R = 2.25 cm = 2.25*10^-2 m
r1 = 4.5 cm = 4.5*10^-2 m
so,
E = 116*(pi*(2.25*10^-2 m)^2) /(2pi*4.5*10^-2 m)
Force on the electron F = eE
here e = charge of the electron = 1.6*10^-19 C
Force = (116*(pi*(2.25*10^-2 m)^2) /(2pi*4.5*10^-2 m) )*(1.6*10^-19 C)
F = 1.044x10^-19 N
Using Right Hand Rule, we know this force is clockwise
Part (c)
The force is equal to zero dB/dt = 0
dB = 30.0t2- 2.0t = 0
t = 1/15 = 0.0667 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.