A 58 kg mountain climber, starting from rest, climbs a vertical distance of 770
ID: 1472048 • Letter: A
Question
A 58 kg mountain climber, starting from rest, climbs a vertical distance of 770 m. At the top, she is again at rest. In the process, her body generates 4.4 x 10^6 J of energy via metabolic processes. In fact, her body acts like a heat engine, the efficiency of which is given by equation 15.11 as e= |W|/|Qh|, where |W| is the magnitude of the work she does and |Qh| is the magnitude of the input heat. Find her efficiency as a heat engine. Use g=9.8 m/s^2 A 58 kg mountain climber, starting from rest, climbs a vertical distance of 770 m. At the top, she is again at rest. In the process, her body generates 4.4 x 10^6 J of energy via metabolic processes. In fact, her body acts like a heat engine, the efficiency of which is given by equation 15.11 as e= |W|/|Qh|, where |W| is the magnitude of the work she does and |Qh| is the magnitude of the input heat. Find her efficiency as a heat engine. Use g=9.8 m/s^2Explanation / Answer
The energy or out put energy is,
U = mgh = 58*9.8*770 = 437668 J.
The input energy = 4.4 x 10^6 J
Effficiency is calculated as follows:
e = Output energy / Input energy = 437668 J / 4.4 x 10^6 J = 0.09947 = 9.947%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.