Gold has a density of 19.300 times the density of water. You give a jeweler 3.00
ID: 1471943 • Letter: G
Question
Gold has a density of 19.300 times the density of water. You give a jeweler 3.0000 kg of pure gold to make a special piece of jewelry. When you get your jewelry back it does indeed have a mass of 3.0000 kg, but you are concerned as to whether it is still pure gold. What mass measurement would you expect (assuming it is pure gold) if you suspend your jewelry by a string connected to a balance into a jar of water. That is, what do you expect the apparent mass measurement of 3.0000 kg of gold to be when it is immersed in a beaker of water?
Explanation / Answer
Use equation,
Apparent weight = Actual weight - Buoyant force = m*g - rhowater*Vwater*g
Here Vwater = Vgold
Vgold = mass / rhogold = 3.0kg/(19.3*1000kg/m^3) = 0.000155 m^3
Apparent weight = m*g - rhowater*Vwater*g = 3.0*9.8 - 1000*0.000155*9.8 = 28 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.