a constant torque of 10m•N is applied to the rim of a 8.0-kg uniform disk of rad
ID: 1471940 • Letter: A
Question
a constant torque of 10m•N is applied to the rim of a 8.0-kg uniform disk of radius 0.15m. what is the angular speed of the disk about an axis through its center after it rotates 2.0 revolutions from rest? a constant torque of 10m•N is applied to the rim of a 8.0-kg uniform disk of radius 0.15m. what is the angular speed of the disk about an axis through its center after it rotates 2.0 revolutions from rest? a constant torque of 10m•N is applied to the rim of a 8.0-kg uniform disk of radius 0.15m. what is the angular speed of the disk about an axis through its center after it rotates 2.0 revolutions from rest?Explanation / Answer
torque = 10 Nm
mass m = 8 kg
radius = 0.15 m
angular displacemet theta = 2 revolution = 2*2*pi rad
work done = change in KE
torque *displacemenet = 0.5*I*(w2^2-w1^2)
10*2*2*pi = 0.5*(1/2)*8*0.15^2*(w2^2-0^2)
w2 = 52.844 rad/s <<----------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.