Suppose you have just barely loosened a rusty bolt. Your mass is 80 kg and you h
ID: 1471847 • Letter: S
Question
Suppose you have just barely loosened a rusty bolt. Your mass is 80 kg and you have a wrench of length L = 41 cm placed as shown in the diagram below, and hung off the end so all your weight was applied, in the downward direction, to the end of the wrench. What is the magnitude and direction of the torque? Now suppose you had a bolt that needed to be tightened to 250 N m. You place the wrench as shown in the diagram below, and hung off the end so all your weight was applied, in the downward direction, to the end of the wrench. What length wrench would you need to tighten the bolt completely? Suppose you had the same wrench as in part (a), but you placed the wrench at an angle theta = 70 degree with the vertical, as shown below. How much torque Is applied to the bolt?Explanation / Answer
In this given are
M=80kg
L=41cm=0.41m
T=?
F=mg
Mass*gravity
=80*9.8
=784N
Torque=F*L
=784*0.41
=321.4Nm and direction is down and is at 0 degrees
b)torque=Force*lemgth
250=784*length
Length=0.318m
c) horizontal component torque is 250sin70=234.9 Nm
vertical component torque is 321.4cos 70=109.9 Nm
t=undrt(234.9^2+109.9^2)
torque=259.3Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.