A long metal rod of length L, 1/2 inch in diameter, is held between the fingers.
ID: 1471808 • Letter: A
Question
A long metal rod of length L, 1/2 inch in diameter, is held between the fingers. It is hit on one end with a small hammer, along the axis of the rod. It resonates, emitting sound with a frequency of 6930 Hz. The amplitude of the oscillations along the bar is shown qualitatively below. What is the harmonic number of the normal mode illustrated? You have only 2 tries!
Correct, computer gets: 4
11. [1pt]
The speed of the wave is 5120 m/s. Calculate the length L of the rod.
Correct, computer gets: 1.48E+00 m
12. [1pt]
Referring to the mode above, answer T-True, F-False. E.g., if the first is T and the rest F, enter TFFF.
The rod will resonate if the fingers are 1/8 L from one end.
The wave's speed will not change if L is increased.
The frequency of that mode will decrease if L is lengthened.
The wave in the rod is transverse.
Explanation / Answer
Harmonic number is the number of half wavelengths. So there are 1/4 1/2 1/2 1/2 1/4 = four half wavelengths. So harmonicnumber = 4
(b) wavelength = speed / freq = 5120 / 6930 = 0.7388 meters
L = two wavelengths = 2 *0.7388 = 1.48meters
(c) F T T F
The first question is a bit ambigous so could be true.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.