Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The length of a simple pendulum is 0.75 m and the mass of the particle (the “bob

ID: 1471804 • Letter: T

Question

The length of a simple pendulum is 0.75 m and the mass of the particle (the “bob”) at the end of the cable is 0.23 kg. The pendulum is pulled away from its equilibrium position by an angle of 7.4° and released from rest. Assume that friction can be neglected and that the resulting oscillatory motion is simple harmonic motion. (a) What is the angular frequency of the motion? (b) Using the position of the bob at its lowest point as the reference level, determine the total mechanical energy of the pendulum as it swings back and forth. (c) What is the bob’s speed as it passes through the lowest point of the swing

Explanation / Answer

Given

Length of the pendulum, L = 0.75 m

mass of bob, m = 0.23 kg

maximum angular dispalcement, theta = 7.4 degrees


a)

we know time periode, T = 2*pi*sqrt(L/g)

= 2*pi*sqrt(0.75/9.8)

= 1.738 s

angular frequeny, w = 2*pi/T

= 2*pi/1.738

= 3.615 rad/s

b) maximum vertical dispalcement during Oscillation,

h = L*(1 - cos(theta))

= 0.75*(1 - cos(7.4))

= 0.00625 m

so, Total mechaincal energy   m*g*h

= 0.23*9.8*0.00625

= 0.014 J

c) Apply conservation of energy

maximum kinetic energy at mean poistion = maximum potentail energy at extreme position

(1/2)*m*v^2 = m*g*h

==> v = sqrt(2*g*h)

= sqrt(2*9.8*0.00625)

= 0.35 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote