A freight company uses a compressed spring to shoot 1.60 kg packages up a 1.00-m
ID: 1471594 • Letter: A
Question
A freight company uses a compressed spring to shoot 1.60 kg packages up a 1.00-m -high frictionless ramp into a truck, as the figure(Figure 1) shows. The spring constant is 357 N/m and the spring is compressed 30.0 cm. What is the speed of the package when it reaches the truck? Express your answer with the appropriate units. A careless worker spills his soda on the ramp. This creates a 50.0-cm-long sticky spot with a coefficient of kinetic friction 0.300. Will the next package make it into the truck?Explanation / Answer
part A)
speed of the package is v
spring constant , k = 357 N/m
mass , m = 1.6 Kg
compression , x = 30 cm
x = 0.30 m
let the speed at the top is v m/s
Using work eenergy theorum
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * x^2 - m * g * h
0.5 * 1.6 * v^2 = 0.5 * 357 * 0.30^2 - 1.60 * 9.8 * 1
v = 0.69 m/s
the speed of the package at the top is 0.69 m/s
part B)
For the distance , d = 50 cm = 0.50 m
coefficient of friction , u = 0.30
Using work energy theorum
0.5 * m * v^2 = 0.5 * k * x^2 - m * g * h - u * mg * d
0.5 * 1.6 * v^2 = 0.5 * 357 * 0.30^2 - 1.60 * 9.8 * 1 - 0.30 * 1.6 * 9.8*0.50
solving for v
v = -1.568 i
as the velocity is imaginary ,
NO , the block will not reach the top of the ramp
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.