An Atwood machine consists of two masses, m A = 64 kg and m B = 74 kg , connecte
ID: 1471142 • Letter: A
Question
An Atwood machine consists of two masses, mA = 64 kg and mB = 74 kg , connected by a massless inelastic cord that passes over a pulley free to rotate (Figure 1) . The pulley is a solid cylinder of radius R = 0.44 m and mass 6.0 kg . [Hint: The tensions FTA and FTB are not equal.]
Part A
Determine the acceleration of each mass.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What % error would be made if the moment of inertia of the pulley is ignored?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) let a is the acceleration of blocks
TA = mA*g + mA*a
TB = mB*g - mB*a
Net torque actin on cyllinder,
Tnet = I*alfa
(TB - TA)*R = 0.5*m*R^2*(a/R)
TB - TA = 0.5*m*a
mB*g - mB*a - mA*g - mA*a = 0.5*m*a
(mB - mA)*g = a*(0.5*m + mA +mB)
==> a = (mB - mA)*g/(0.5*m + mA +mB)
= (74 - 64)*9.8/(0.5*6 + 64 + 74)
= 0.695 m/s^2
B) when we neglect moment of inertia of pulley, a' = g*(mB - mA)/(mA+MB)
= 9.8*(74 - 64)/(64 + 74)
= 0.71 m/s^2
a'/a = 0.71/0.69
a' = a*1.0218
= a + 0.0218*a
= a + 2.18% of a
so, error 2.18%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.