A microwave oven of mass 13.0 kg is pushed a distance 8.80 m up the sloping surf
ID: 1470143 • Letter: A
Question
A microwave oven of mass 13.0 kg is pushed a distance 8.80 m up the sloping surface of a loading ramp inclined at an angle of 37.5 above the horizontal, by a constant force F with a magnitude 155 N and acting parallel to the ramp. The coefficient of kinetic friction between the oven and the ramp is 0.230.
A-What is the work done on the oven by the force F ?
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
B-
What is the work done on the oven by the friction force?
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2
C-Compute the increase in potential energy for the oven.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
D-Use your answers to parts (A), (B), and (C) to calculate the increase in the oven's kinetic energy.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
E-Use
F =ma to calculate the acceleration of the oven.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
F-Assuming that the oven is initially at rest, use the acceleration to calculate the oven's speed after traveling a distance 8.80
m .
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
G-From this, compute the increase in the oven's kinetic energy.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a) Work done by the oven is
W = F. d = (155)(8.8) =1364 J
b) Work done by friction force
W = - f .d = - u mg cos theta . d = -(0.23) (13)(9.8) cos 37.5 (8.8) = -204.6 J
c) Increase in potential energy
U = m g h = m g d sin theta = (13)(9.8) sin 37.5 (8.8) =682.5 J
d) The kinetic energy is equal to the change in work done by the applied minus the frictional force and gravitational PE
KE = 1364 J -204.6 J - 682.5 J
KE = 476.9 J
e) The net force is
F (net) = F - u mg cos theta - mg sin theta
F(net) = 155 - (0.23)(13)(9.8) cos 37.5 - (13) (9.8) sin 37.5
F = 54.2 N
acceleration a = F (net) / m = 54.2 /13 = 4.17m/s^2
f) the speed of the oven starting from rest is
V = sqrt [ 2 a L ] = sqrt [ 2 (4.17)(8.8)] = 8.6m/s
g) the increase in KE
KE = (1/2) (13)(8.6)^2 = 476.9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.