A launching mechanism consists of an arm (uniform rod with mass 250. g and lengt
ID: 1469618 • Letter: A
Question
A launching mechanism consists of an arm (uniform rod with mass 250. g and length 75.0 cm) with a holder (negligible mass) at one end mounted to a hub of radius 3.00 cm and negligible mass at the other end. A string is wrapped around the hub and passes to a spring of constant k = 2550 N/m that is unstretched when the launcher is in the vertical position. The launcher arm is pulled into the horizontal position and loaded with a 50.0 g point mass. It is released from rest and stops by hitting a pin at the vertical position. The projectile leaves the launcher with an initial horizontal velocity at a height of 2.00 m above the ground. Where does it land?Explanation / Answer
When the rod is in horizontal postion , the spring is streched by 2piR/4 radias
so streching of the spring is = 2*3.14* 0.03.4 = 0.0471 m
Energy stored U = 0.5 kx^2
where K is sping contant
so
U = 0.5* 2550 * 0.0471* 0.0471 = 2.83 J
Moment of inertial of rod and mass I = mL^2 + ML^2/3
I = 0.05* 0.075* 0.75 + 025 * 0.75^2/3
I = 0.075 Kgm^2
tota energy of the system in vertical position = PE of the ball + PE of the rod
Etotal = (0.05 *9.81 * 0.75) + (0.25* 9.81 * 0.75/2)
= 1.28 J
now as total energy is conserved
2.83 - KE + PE
0.5 IW^2 = 2.83 -1.28 = 1.55 J
W = 6.43 rad/s
as V = r W
v = 0.75 * 6.43
v = 4.822 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.