A helicopter lifts a stretcher with a 74 kg accident victim in it out of a canyo
ID: 1469381 • Letter: A
Question
A helicopter lifts a stretcher with a 74 kg accident victim in it out of a canyon by applying a vertical force on the stretcher. The stretcher is attached to a guide rope that is 50 meters long and makes an angle of 37 degree with respect to the horizontal, as shown in the diagram below. What is the minimum amount of work that the helicopter needs to do to lift the injured person and stretcher from the bottom end of the guide rope to the top end? If the operation takes 10 seconds, what is the power delivered by the helicopter in Watts? In horsepower?Explanation / Answer
a)
Workdone by helicopter , W = F*d*cos(theta)
= m*g*d*cos(90-37)
= 74*9.8*50*cos(53)
= 21821.8 J
b) Power of helicopter = Workdone/time taken
= 21821.8/10
= 2182.18 W
= 2182.18/(746) hp
= 74.6 hp (horse power)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.