You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a futur
ID: 1469085 • Letter: Y
Question
You are assigned the design of a cylindrical, pressurized water tank for a future colony on Mars, where the acceleration due to gravity is 3.71 meters per second per second. The pressure at the surface of the water will be 110 kPa , and the depth of the water will be 14.2 m . The pressure of the air in the building outside the tank will be 94.0 kPa .
Find the net downward force on the tank's flat bottom, of area 2.10 m2 , exerted by the water and air inside the tank and the air outside the tank.
Explanation / Answer
here,
accelration due to gravity , g = 3.71 m/s^2
pressure difference , P = 110 kPa - 94 Kpa
P = 16 KPa
depth of water , d = 14.2 m
area of the tank's bottom , a = 2.1 m^2
Pfluid = pgh
Pfluid is pressure in Pa or N/m²
is the density of the fluid in kg/m^3
density of water at 20C = 0.998 g/cm^3 = 998 kg/m^3
g is the acceleration of gravity 3.71 m/s^2
Pfluid = p * g * h = (998)(3.71)(14.2) = 52576 Pa = 52.58 kPa
Add to that 110 kPa to get 162.58 kPa or kN/m^2
and subtract the outside air pressure to get 68.58 kPa or kN/m^2
net force , F = 68.58 kN/m^2* 2.1 m^2 = 144.48 kN
the net downward force on the tank's flat bottom is 144.48 KN
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.