1. [1pt] A professor of mass m = 67 kg is seated on a light harness connected to
ID: 1468877 • Letter: 1
Question
1. [1pt]
A professor of mass m = 67 kg is seated on a light harness connected to a rope and pulley system as shown. The professor's feet touch a uniform plank of mass mplank = 17 kg which is supported by a hinge at the wall. A mass M in a light bucket is suspended from the right end of the plank. The professor is a distance ? = 2.80 m from the hinge; the plank has length L = 6.40 m.
Answer true or false to the statements below; e.g., if the first one is true and the rest are false, enter TFFFF.
1)The lines of action of all the forces that create torques on the plank about the hinge are all parallel to the vertical.
2)If the plank remains horizontal, the force of the professor on the plank is equal to the tension in the rope.
3)Are you kidding? This situation cannot be in equilibrium for any values of M.
4)If the plank remains horizontal, the concept of static equilibrium can be used to calculate the tension in the rope.
5)If M = 0, the professor and the plank are always in static equilibrium, as long as L > ?.
Explanation / Answer
1) yes it is true all the forces are parallel to the vertical
2) false because weight of plank and suspended weight is also working
3)False It can be equlibrium for a perticular M
4) true yes concept of static equilibrium is used to calculate Tension
5) true plank will always in static equilibrium since T will be autometically adgusted
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.