An electric turntable 0.800 m in diameter is rotating about a fixed axis with an
ID: 1468387 • Letter: A
Question
An electric turntable 0.800 m in diameter is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity of 0.290 rev/s . The angular acceleration is 0.914 rev/s2 .
Part A
Compute the angular velocity after a time of 0.199 s .
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in this time interval?
Part C
What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time t = 0.199 s ?
Part D
What is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.199 s ?
Explanation / Answer
A)
Radius of fan blade = r = 0.4 m
The initial angular velocity of fan = wi = 0.29 rev/s = 0.29 * 2pi radian/s.
The angular acceleration = a! = 0.914 rev/s^2.= 0.914 * 2pi radian/s^2
time 't'=0.199 s
angular velocity after 0.199 s=wf=?
wf = wi + a!t
wf =0. 29 * 2pi + 0.914 * 2pi * 0.199
wf = 2.963 rad/s
wf = 0.4718 rev./s
______________________________________...
B) number of revolutions=N=angular displacement O/2pi
angular displacement O=[(wf+wi)/2 ]t = [(0.29 + 0.4718 )/2]*2pi*0.199 = 0.0757*2pi radian
number of revolutions=N=O/2pi = 0.0757
__________________________________-
C) tangential speed v = r wf = 0.4 * 2.936 = 1.1852 m/s
______________________________________...
D) resultant acceleration is vector sum of centripetal acceleration and tangential acceleration
centripetal acceleration= Ac = r(wf)^2 = 0.4 * 2.936 * 2.936 = 3.44 m/s^2
tangential acceleration= At = r*a! = 0.4 * 5.74 = 2.296 m/s^2
resultant acceleration = sqrt [Ac^2 + At^2] = sqrt 17.8265 = 4.135 m/s^2
resultant acceleration of a point on the tip at 0.199 s is 4.135 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.