A child is standing at the center of a playground merry-go-round that is making
ID: 1468371 • Letter: A
Question
A child is standing at the center of a playground merry-go-round that is making 35 rotations per minute. You can approximate the merry-go-round as a disk of radius 1.4 meters and mass 115 kg.
a.) What is the angular velocity in rad/sec?
b.) What is the moment of inertia?
c.) What is the angular momentum?
Now the child (mass of 33 kg) moves from the center to the edge of the merry-go-round.
d.) What is the angular momentum now?
e.) What is the moment of inertia now?
f.) What is the angular velocity now?
Explanation / Answer
here,
radius , r = 1.4 m
mass of ground , m = 115 kg
a)
the angular velocity , w = 35 rpm
w = 35 *6.28/60 rad/s
w = 3.66 rad/s
b)
moment of inertia , MI = 0.5 *m * r^2
MI = 0.5 * 115 * 1.4^2
MI = 112.7 kg.m^2
the moment of inertia is 112.7 kg.m^2
c)
the initial angular momentum , L = MI*w
L = 112.7 * 3.66
L = 412.48 kg.m^2/s
d)
using conservation of angulr momentum
the angular momentum remains constant
the final angular momentum is 412.48 kg.m^2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.