Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that There are two very large reservoirs of water, one at a temperature

ID: 1468094 • Letter: S

Question

Suppose that There are two very large reservoirs of water, one at a temperature of 93.0 degree C, and one at a temperature of 11.0 degree C. These reservoirs are brought into thermal contact long enough for 47290 J of heat to flow from the hot water to the cold water. Assure that the reservoirs are large enough so that the temperature do not change significantly What is the total change in entropy resulting from this heat exchange between the hot water and the cold water? Number J/K Calculate the amount of energy made unavailabel for work by this increase in entropy. Number J How much work could a cannot engine do if it took in the given amount of heat (47290 J) from the hot water reservoir, and exhausted heat to the cold water reservioir? Number J

Explanation / Answer

dS = Q/dT

dS = 47290/(366-284)

dS = 576.7 J/K

part b )

Entropy is a measure of how much energy is not available to do work.

Tr * S = 163782.8 J

part c )

n = W/Qh

n = 1 - Tc/Th = W/Qh

1 - 284/366 = W/Qh

W = 10595.027 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote