Now, looking at the data, you are able to observe that a moon around one such ex
ID: 1468066 • Letter: N
Question
Now, looking at the data, you are able to observe that a moon around one such exoplanet is orbiting the planet in a perfectly circular orbit, with its center of mass at a distance of 16.58×105km from the center of mass of the exoplanet, taking 36earthdays to go around the planet. You also have high enough resolution to be able to measure that the physical size of the planet itself, i.e. its diameter, is 84,000km
Now using the given information calculate the average density of the *exoplanet* (not the moon)?
Explanation / Answer
using Keplers third law
T^2 = 4pi^2 R^3/GM
from this mass M = 4pI^2 R^3/GT^2
so also Density D = mass/Voume
D = (4pi^2 R^3/GT^2)* ( 3 / 4pi R^3)
D = pi * 3 /(GT^2)
D = 3.14 * 3/(6.67 e -11 * 36*24*60*60 * 36*24*60*60)
D = 1.45 e-2 kg/m^3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.