What is the energy carried by a 600 nm photon in eV? h = 6.626 ×10 34 Js, 1 eV =
ID: 1468028 • Letter: W
Question
What is the energy carried by a 600 nm photon in eV? h = 6.626 ×1034 Js, 1 eV = 1.602 x1019 J.
2.07 eV.
1.01 eV.
5.12 eV.
3.12 eV.
How does the atomic radius vary across one row of the periodic table in the increasing Z direction? Why?
a)it decreases because the quantnum number n of the outer electron decreases
b)it decreases, because the increasing effective nuclear charge pulls the electrons in closer
c)it increases, because the quantum number n of the outer electron increases.
d)it increases, because the number of electrons increases.
2.07 eV.
b.1.01 eV.
c.5.12 eV.
d.3.12 eV.
Explanation / Answer
E = hf, where h = Plank's constant 6.626 x 10^-34Js
E = hc/
E is the energy of the particle in Joules
f is frequency in Hertz, is wavelength in meters
c is speed of light in m/s
now wavlength=600nm = 600 x10-9m
so E =( 6.626 x10-34Js) (3x108 m/s) / (600 x10-9m)
E= 3.313 X 10-19 joules
Now 1 eV = 1.602x 10-19 J
so E= 3.313 X 10-19 /1.602 x 10-19
E=2.07 ev
so option (a) is correct.
(2)As we move in a period, the quantam number n remains same but the effective nuclear charge increases continously which pulls the electrons closer to nucleus and hence the atomic radius decreases. so option b is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.