The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2750 Hz. The sp
ID: 1467503 • Letter: T
Question
The siren on an ambulance is emitting a sound whose frequency is 2750 Hz. The speed of sound is 343 m/s. (a) If the ambulance is stationary and you (the "observer") are sitting in a parked car, what are the wavelength and the frequency of the sound you hear? (b) Suppose that the ambulance is moving toward you at a speed of 26.8 m/s. Determine the wavelength and the frequency of the sound you hear. (c) If the ambulance is moving toward you at a speed of 26.8 m/sand you are moving toward it at a speed of 12.0 m/s, find the wavelength and frequency of the sound you hear.
I just cannot get the answer to part C
Explanation / Answer
Here ,
a) when both the person and ambulance are at rest
frequency , f = f0
f = 2750 Hz
the frequency of the sound is 2750 Hz
-------------
as frequency * wavelength = speed
2750 * wavelength = 343
wavelength = 0.125 m
the wavelength is 0.125 m
b)
for the ambulance , vs = 26.8 m/s
v = 343 m/s
f = f0 * (v + vs)/v
f = 2750 * (343 + 26.8)/343
f = 2964.9 Hz
the frequency of the wave is 2964.9 Hz
wavelength will be constant ,
wavelength = 0.125 m
the wavelength is 0.125 m
c)
for the moving frequency
for the ambulance , vs = 26.8 m/s
v = 343 m/s
f = f0 * (v + vs)/(v - 12)
f = 2750 * (343 + 26.8)/(343 - 12)
f = 3072 Hz
the frequency of the wave is 2964.9 Hz
wavelength will be constant ,
wavelength = 0.125 m
the wavelength is 0.125 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.