You have two air columns that are each 2.310 m long. One column is open at both
ID: 1467347 • Letter: Y
Question
You have two air columns that are each 2.310 m long. One column is open at both ends and the other is closed at one end. You wish to determine the frequencies you can produce in the audible range (20 Hz–20,000 Hz) on a day when the temperature of the air is at 20.00°C. (Give your answers to at least four significant figures. Assume that the speed of sound at 0° C is exactly 331 m/s.) (a) in the column that is open at both ends
(b) in the column that is closed at one end
Explanation / Answer
speed of sound at 20 C,
v = vo + 0.6*T
= 331 + 0.6*20
= 443 m/s
a) fundamental frequency, fo = v/(2*L)
= 443/(2*2.31)
= 95.88 Hz
so,
lowest frequency = 95.88 Hz
second lowest frequency = 2*fo
= 2*95.8874
= 191.8 Hz
f_highest = n*fo
==> n = f_gighest/fo
= 20000/95.8874
= 208.6
so, n = 208
highest frequency = 208*95.8874
= 19944 hz
b)
fundamental frequency, fo = v/(4*L)
= 443/(4*2.31)
= 47.94 Hz
so,
lowest frequency = 47.94 Hz
second lowest frequency = 3*fo
= 3*47.94
= 143.8 Hz
f_highest = n*fo
==> n = f_gighest/fo
= 20000/47.94
= 417.2
so, n = 417
highest frequency = 417*47.94
= 19991 hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.