The Speed of the Blood The aorta (the main blood vessel coming out of the heart)
ID: 1467166 • Letter: T
Question
The Speed of the Blood
The aorta (the main blood vessel coming out of the heart) has a radius of about 1.0 cm and the total cross section of the major arteries is about 20 cm2. The density of blood is about the same as water, 1 g/cm3.
(a) Given that the velocity of blood pumping through the aorta is about 35 cm/s, what is the total current of the blood passing through the aorta (in mass of blood per second)?
____ g/s
(b) If all the blood that flows through the aorta then branches into the major arteries, what is the velocity of blood in the major arteries?
____ cm/s
(c) The blood flowing in the major arteries then branches into the capillaries. If the velocity of blood in the capillaries is measured to be 0.05 cm/s, what is the cross sectional area of the capillary system?
____ cm2
Explanation / Answer
densiy of blood d = 1g/cm^3
ra = 1 cm , Am = 20cm^2
(a) va =35 cm/s
m = dV
m/t = d(V/t)
here V/t is volume flow rate = Aava
m/t = dAava = (1*3.14*1*1*35) =109.9 g/s
(b) Volume flow rate is constant
Aava =Amvm
vm=Aava/Am = [3.14*1*1*35]/(20)
vm = 5.495 cm/s
(c) vc = 0.05cm/s
Volume flow rate is constant
Aava =Amvm = Acvc
Ac=Aava/vc = [3.14*1*1*35]/(0.05)
Ac = 2198 cm2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.