A 300g bullet is fired horizontally into a 4kg fixed stationary wooden block and
ID: 1467017 • Letter: A
Question
A 300g bullet is fired horizontally into a 4kg fixed stationary wooden block and comes to rest after lodging itself a distance of 15cm into the block.
A.) If the muzzle velocity of the respective rifle is 750 m/s, use principles from conservation of energy including the work done by non-conservative forces to find the average frictional force exerted on the bullet by the wooden block.
B.) If the time it took the bullet to come to a rest inside the wooden block was measured to be 3.2 us (microseconds), how powerful was the rifle in this instance?
Explanation / Answer
change in kinetic energy = work done by friction force
1/2 * mv^2 = F*d
F = mv^2/2d
F = 562500 N
part b )
P = w/t
P = 1/2 * mv^2/t
P = 2.64 x 10^10 J/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.