An opaque cylindrical tank with an open top has a diameter of of 3.00 m and is c
ID: 1466679 • Letter: A
Question
An opaque cylindrical tank with an open top has a diameter of of 3.00 m and is completely filled with water. When the afternoon Sun reaches an angle of 28.0 degree above the horizon, sunlight ceases to illuminate any part of the bottom of the tank. Ho deep is the tank? 8b(Variation). The same tank of the previous problem (diam = 3.00 m; h = 3.39 m) has now no water Find the angle above the horizon below which the afternoon Sun cannot reach the bottom of the tank at all. The lens in the figure at the right is made of glass with n = 1.5. Find its focal length f.Explanation / Answer
angle of incidence, theta_i = 90 -28
= 62 degrees
let theta_r is the angle of refraction.
Apply, Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(62)/sin(theta_r) = 1.33/1
sin(theta_r) = sin(62)/1.33
sin(theta_r) = 0.6638
theta_r = sin^-1(0.6638)
= 41.6 degrees
let h is the height of cyllinder.
use, tan(theta_r) = d/h
==> h = d/tan(theta_r)
= 3/tan(41.6)
= 3.38 m <<<<<<<------------Answer
use, tan(theta) = h/d
theta = tan^-1(h/d)
= tan^-1(3.39/3)
= 48.5 degrees <<<<<<<------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.