The refractive index of a transparent material can be determined by measuring th
ID: 1466441 • Letter: T
Question
The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If theta_C= 40.9degree what is the index of refraction of the material? Submit Answer TrieS 0/15 A light ray strikes this material (from air) at an angle of 35.4 degree with respect to the normal of the surface. Calculate the angle of the reflected ray (in degrees). Submit Answer TrieS 0/15 Calculate the angle of the refracted ray (in degrees). Submit Answer TrieS 0/15 Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 35.4 degree with respect to the normal. What is the angle of the refracted ray? Submit Answer TrieS 0/15Explanation / Answer
Here ,
let the indx of refraction of the material is n
n = 1/sin(thetaC)
n = 1/sin(40.9)
n = 1.53
the index of refraction of material is 1.53
-------------------------------------
as
angle of reflection = angle of incidence
angle of reflection = 35.4 degree
--------------------------------------
using snell's law
n1 * sin(i) = n2 * sin(r)
1 * sin(35.4) = 1.53 * sin(r)
r = 22.2 degree
the angle of refracted ray is 22.2 degree
-------------------------
for exiting the material
1.53 * sin(35.4) = 1 * sin(i)
i = 62.4 degree
the angle of refracted ray is 62.4 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.