Extreme Sports on Miranda Miranda is a satellite of Uranus, it is a roughly sphe
ID: 1466429 • Letter: E
Question
Extreme Sports on Miranda Miranda is a satellite of Uranus, it is a roughly spherical mass of 6.68 × 1019 kg having radius 242 km.
(a) Find the free fall acceleration on its surface.
(b) There is a cliff on Miranda that is 5.00 km high. An extreme sport enthusiast runs horizontally off the
cliff at 8.50 m/s. For what time interval is he in flight? Or – is he in orbit?
(c) How far from the base of the vertical cliff does he strike the icy surface of Miranda? (d) What is his vector impact velocity?
Explanation / Answer
(a) Use Newton’s law of gravity to find the value of g on Miranda’s surface:
F = GMm/r²
Since force is mass times gravitational acceleration (mg), you have:
mg = GMm/r²
g = GM/r²
= (6.67 x 10¹¹Nm²/kg²)(6.68 x 10¹kg) / (2.42 x 10)²
= 0.0761m/s²
(b)From what you know about the vertical motion of the jumper, the time he would fall is:
y = 0.5gt²
t = [2y / g]
= [2(5000m) / 0.0761m/s²]
= 362s
(c) The horizontal distance from the cliff’s base is:
x = (v + v)t / 2
= (8.50m/s + 8.50m/s)362s / 2
= 3077 meters
(d) His horizontal velocity is given as 8.50m/s, his vertical velocity is:
v² = v² + 2gy
= 0 + 2(-0.0761m/s²)(-5000m)
v = -27.6m/s----------------->take the minus root as velocity is downward
Then his vector velocity is:
v = [v²(x) + v²(y)]
v = [8.5^2 + 27.6^2)
v = 28.8792
Angle = arctan(-27.6/8.5)
= -72.88°
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.