Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A puck of mass m1 = 79.0 g and radius r1 = 4.30 cm glides across an air table at

ID: 1466264 • Letter: A

Question

A puck of mass m1 = 79.0 g and radius r1 = 4.30 cm glides across an air table at a speed of v with arrow = 1.50 m/s as shown in Figure a. It makes a glancing collision with a second puck of radius r2 = 6.00 cm and mass m2 = 140 g (initially at rest) such that their rims just touch. Because their rims are coated with instant-acting glue, the pucks stick together and rotate after the collision (Figure b).

(a) What is the magnitude of the angular momentum of the system relative to the center of mass?

________ kg · m2/s

(b) What is the angular speed about the center of mass?

________ rad/s

m1 m2

Explanation / Answer

The location of the of mass from first puck just after collision is:

R = m2*(r1+r2)/(m1+m2)

    = 140*(4.30+6.00)/79+140=6.584 cm



Thus, the angular momentum of the system is:

L = m1v*R

    ==(0.079)(1.5)(0.06584) =0.0078 kgm²/s



this is the final angular momentum.



Total moment of inertia of the system is:


Now I = I1+I2+(M*r)

           =0.5*0.079*0.043² +0.5*0.140*0.06² + 0.079*0.06584² + 140*(0.103 – 0.06584)² =

           = .8.61*10-4 kgm²



wf = L/I = 9.1 rad/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote