12.62 The magnitude of the tidal force exerted on an object of mass m and length
ID: 1466261 • Letter: 1
Question
12.62
The magnitude of the tidal force exerted on an object of mass m and length a is approximately 4GmMa/r3.
In this expression, M is the mass of the body causing the tidal force and r is the distance from the center of m to the center of M. Suppose you are 1.0×106 mi away from a black hole whose mass is a 1.2×106 times that of the Sun. Estimate your mass to be 71 kg and your length to be 1.7 m .
Part A
Estimate the tidal force exerted on your body by the black hole.
Express your answer using two significant figures.
F_tidal=?
Part B
At what distance will the tidal force be approximately 14 times greater than your weight?
Express your answer using two significant figures.
r=?
Please explain answer ! Thank you
Explanation / Answer
Given that F = 4GmMa/r^3
G is the univeral gravitational constant
m = 71 kg
M= 1.2*10^6*M_sun = 1.2*10^6*1.98*10^30 = 2.376*10^36 kg
a = 1.7 m
r = 1*10^6 mi = 1*10^6*1609.34 = 1.609*10^9 m
then tidal force is F = 4GmMa/r^3
F =(6.67*10^-11*71*2.376*10^36*1.7)/(1.609*10^9)^3
F = 4.59 N
---------------------------------------------------------
B) now F2 = 14*71*9.81 = 9751.14 N
F1/F2 = (r2/r1)^3
F1 = 4.59 N
F2 = 9751.14 N
r1 = 1.609*10^9 m
r2 = ?
4.59/9751.14 = (r2/1.609*10^9)^3
r2/(1.609*10^9) = 0.0777
r2 = 1.25*10^8 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.