One end of a thin, uniform rod is connected to a frictionless hinge as shown in
ID: 1466244 • Letter: O
Question
One end of a thin, uniform rod is connected to a frictionless hinge as shown in (Figure 1) . The rod has a length of 0.9 m and a mass of 2 kg. It is held up in the horizontal position (=90) and then released.
Calculate the angular velocity of the rod at =90. rad/s
Calculate the angular acceleration of the rod at =90. rad/s2
Calculate the angular velocity of the rod at =60. rad/s
Calculate the angular acceleration of the rod at =60. rad/s2
Calculate the angular velocity of the rod at =0. rad/s
Calculate the angular acceleration of the rod at =0. rad/s2
Explanation / Answer
at @ = 90 deg ,
angular velocity = 0
using torque = I x alpha
(0.9 /2) x 2 x 9.81 = ( 2 x 0.9^2 / 3) alpha
alpha = 16.35 rad/s^2
--------------------------------------------
height of centre of mass comes lower,
h = L/2 ( 1 -cos60) = 0.225 m
using energy conservation,
mgh = I w^2 /2
2 x 9.81 x 0.225 = ( 2 x 0.9^2 / 3) w^2 /2
w = 4.04 rad/s
using torque = I x alpha
(0.9 /2) x 2 x 9.81 x sin60 = ( 2 x 0.9^2 / 3) alpha
alpha = 14.16 rad/s^2
----------------------------
height of centre of mass comes lower,
h = L/2 = 0.45 m
using energy conservation,
mgh = I w^2 /2
2 x 9.81 x 0.45 = ( 2 x 0.9^2 / 3) w^2 /2
w = 5.72 rad/s
using torque = I x alpha
(0.9 /2) x 2 x 9.81 x sin0 = ( 2 x 0.9^2 / 3) alpha
alpha = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.