A block of mass m- 1.80 kg and a block of mass m2- 6.15 kg are connected by a ma
ID: 1465625 • Letter: A
Question
A block of mass m- 1.80 kg and a block of mass m2- 6.15 kg are connected by a massless string over a pulley in the shape of a solid disk having radius R0.250 m and mass M10.0 kg. The fixed, wedge-shaped ramp makes an angle of = 30.0° as shown in the figure. The coefficient of kinetic friction is 0.360 for both blocks. M, R m2 (a) Draw force diagrams of both blocks and of the pulley. Choose File no file selected This answer has not been graded yet. (b) Determine the acceleration of the two blocks. (Enter the magnitude of the acceleration.) m/s2 (c) Determine the tensions in the string on both sides of the pulley. left of the pulley ight of the pulleyExplanation / Answer
force equation of m1
T1 - k * m1 * g = m1 * a
T1 - 0.36 * 1.8 * 9.8 = 1.8 * a
force equation of m2
m2 * g * sin(30) - T2 - k * mg * cos(theta) = m2 * a
6.15 * 9.8 * sin(30) - T2 - 0.36 * 6.15 * 9.8 * cos(30) = 6.15 * a
force equation of pulley
(T2 - T1) * R = I * a / R
(T2 - T1) * R = 0.5 * M * R^2 * a / R
(T2 - T1) = 0.5 * M * a
(T2 - T1) = 0.5 * 10 * a
on solving we'll get
acceleration a = 0.385658 m/s^2
tension at left of the pulley = 7.04458 N
tension at the right of the pulley = 8.97288 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.