Suppose that Unpolarized Light with an intensity of I 0 is incident on a Linear
ID: 1465530 • Letter: S
Question
Suppose that Unpolarized Light with an intensity of I0 is incident on a Linear Polarizer. An ideal Linear Polarizer only transmits 50% of the light intensity for Unpolarized Light. Consider the figure that is shown in the problem. Unpolarized Light passes through 3 Linear Polarizers. What is the intensity of the light that is transmitted by the 1st Linear Polarizer? Express your answer as a PERCENTAGE (units = %) of I0. If there is a 31 degree angle between the transmission axes for the 1st and 2nd Linear Polarizers, what is the intensity of the light that is transmitted by the 2nd Linear Polarizer? Express your answer as a PERCENTAGE (units = %) of I0. If there is a 73 degree angle between the transmission axes for the 2nd and 3rd Linear Polarizers, what is the intensity of the light that is transmitted by the 3rd Linear Polarizer? Express your answer as a PERCENTAGE (units = %) of I0. If the intensity of the light transmitted by the 3rd Linear Polarizer is I3 = 30 W/m2 (where 1W = 1 Watt = 1 Joule/s), what is the intensity of the incident light I0 (in W/m2) ?
Explanation / Answer
I1 = Io/2
I1 = 50% Io
part b )
I2 = I1cos^2(thea)
I2 = I1cos^2(31)
I2 = 0.7347 I1
I2 = 0.7347*Io/2
I2 = 0.36735 Io = 36.635 % Io
I3 = I2 cos^2(theat)
theta = 73 - 31 = 42 degree
I3 = I2 * cos^2(42)
I3 = I2 * 0.55226
I3 = 0.36735 Io * 0.55226
I3 = 0.20287 Io
I3 = 20.287 % of Io
part 4)
I3 = 30 W/m^2
30 = 0.20287 Io
Io = 147.88 W/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.