A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1465467 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.49 m work plank which weighs 115 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.99 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.40 kg, which he places 0.325 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 483 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2. WB=Explanation / Answer
the addition of total moments of the hinge is as follows
the total moments is zero then can be written as M = 0
= 483 X 8.49 - ( 115 X 8.49 ) / 2 - B X ( 8.49 - 4.99 ) - 3.40 X 9.81 ( 8.49 - 4.99 + 0. 325 )
M = 0
483 X 8.49 - ( 115 X 8.49 ) / 2 - B X ( 8.49 - 4.99 ) - 3.40 X 9.81 ( 8.49 - 4.99 + 0. 325 ) = 0
4100.67 - 488.175 - B X 3.5 - 3.4 X 9.81 X 3.825 = 0
4100.67 - 488.175 - B X 3.5 - 127.57 = 0
B X 3.5 = 3484.925
B = 3484.925 / 3.5
B = 995.69 N
this is the work B wieghs .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.