A large balloon of mass 218 kg is filled with helium gas until its volume is 334
ID: 1465358 • Letter: A
Question
A large balloon of mass 218 kg is filled with helium gas until its volume is 334 m3. Assume the density of air is 1.29 kg/m3 and the density of helium is 0.179 kg/m3.
(a) Draw a force diagram for the balloon. (Submit a file with a maximum size of 1 MB.)
This answer has not been graded yet.
(b) Calculate the buoyant force acting on the balloon. (Give your answer to at least three significant figures.)
N
(c) Find the net force on the balloon.
N
Determine whether the balloon will rise or fall after it is released.
The balloon will ---Select--- rise fall
(d) What maximum additional mass can the balloon support in equilibrium?
kg
(e) What happens to the balloon if the mass of the load is less than the value calculated in part (d)?
The balloon and its load will remain stationary.The balloon and its load will accelerate downward. The balloon and its load will accelerate upward.
(f) What limits the height to which the balloon can rise?
Explanation / Answer
(b)
Fb = dair*V*g = 1.29*334*9.8 = 4222.43 N
(c)
Fnet = Fb - W1 - W2 = dair*V*g - m_balloon*g - V*dhelium*g
Fnet = 4222.43-(218*9.8)-(334*0.179*9.8)
Fnet = 1500.127 N
Fnet is +ve ( upwards)
balloon rises
(d)
Fnet = m*g
m = Fnet /g = 153.1 kg
(e)
The balloon and its load will accelerate upward.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.