You are exploring a distant planet. When your spaceship is in a circular orbit a
ID: 1465271 • Letter: Y
Question
You are exploring a distant planet. When your spaceship is in a circular orbit at a distance of 630 km above the planet's surface, the ship's orbital speed is 5500 m/s . By observing the planet, you determine its radius to be 4.48×10^6 m. You then land on the surface and, at a place where the ground is level, launch a small projectile with initial speed 13.6 m/s at an angle of 30.8 above the horizontal. If resistance due to the planet's atmosphere is negligible, what is the horizontal range of the projectile? Please explain process
Explanation / Answer
Range of a Projectile is givne by
R = uo^2 sin 2 theta /g
here g is the accleration due to gravity
g is obtained from V^2 = 2gs
g = (5500*5500)/(2* (4.48e 6 + 630000))
g = 2.95 m/s^2
so
Range = 13.6*13.6 * sin (2 * 30.8)/2.95
R = 55.15 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.