A microwave oven has conducting walls that form a cavity of dimensions 37cm× 48.
ID: 1464458 • Letter: A
Question
A microwave oven has conducting walls that form a cavity of dimensions 37cm× 48.8cm×20cm. When 2.45-GHz microwaves are continuously introduced into this cavity, reflection of incident waves from the walls set up standing waves. Since the electric field must be zero inside a conductor, the standing waves have nodes at the walls. This frequency of microwave is efficiently absorbed by water molecules in food or beverages, providing effective heat transfer.
Part B: What is the distance between adjacent nodes?
Explanation / Answer
Given that the frequency of the micro wave oven is, f = 2.45 GHz = 2.45*109 Hz
length = 37 cm = 0.37m
Part-A
wave length of the wave is, lambda = c / f
lambda = 3*108 / 2.45*109 = 0.1224 m
total number of loops is given by,
n = 2*l / lambda = 2*0.37 / 0.1224
n = 6
So, the total number of loops will be, m = n - 1 = 6 - 1
the total number of loops will be, m = 5.
Part-B
distance between adjacent nodes is given by,
d = l / n
d = 0.37 / 6
d = 6.1 cm
distance between adjacent nodes is 6.1 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.