The transverse displacement of a stretched string from equilibrium as a function
ID: 1464424 • Letter: T
Question
The transverse displacement of a stretched string from equilibrium as a function of time and position is given by:
y=0.13 cos(3 x + 81 t). x and y are in m; t is in s.
True False Greater than Less than Equal to The wave moves in the positive x direction
True False Greater than Less than Equal to The period is ..... 0.1 seconds
True False Greater than Less than Equal to The wavelength is ..... 1 m
True False Greater than Less than Equal to The speed of the wave is ..... 27 m/s
Calculate the average power transmitted by the string. Data: mass of a 163 m long piece of the string is 2.35 kg
Tries 0/12Explanation / Answer
from general equation for wave on a string
y(x,t) = A cos (kx-wt) for wave moving from +ve value to origin
A is amplitude
k is waveno. = 2pi/L
W is ang frequency = 2pi f
t is time period
so here from this y=0.13 cos(3 x + 81 t).
The wave moves in the positive x direction -----True
-------------------------------------------------
Wt = 2pif t = 81
f = 81/2pi
t = 2pi/81
t = 0.038 secs
The period is ..... 0.1 seconds is FALSE
--------------------------------------
as k = 2pi/L = 3
wavelength L = 2pi/3 = 6.28/3 = 2.09 m
The wavelength is ..... 1 m is FALSE
-----------------------------------------------------------------
Velocity V^2 = T/u
where T s tension = mg
u is mass per unit length
so
V^2 = 2.35* 9.81/(2.35/163)
V = 40 m/s
Power P = F v
P = 2.35* 9.8 * 40
P = 921.2 Watts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.