A low-density block with a weight of 10.0 N is placed in a beaker of water and t
ID: 1464136 • Letter: A
Question
A low-density block with a weight of 10.0 N is placed in a beaker of water and tied to the bottom of the beaker by a vertical string of fixed length. When the block is 25% submerged, the tension in the string is 17.0 N. The string will break if its tension exceeds 60.0 N. As water is steadily added to the beaker, the block becomes more and more submerged.
(a) What percentage of the block is submerged at the instant the string breaks?
(b) After the string breaks and the block comes to a new equilibrium position in the beaker, what fraction of the block's volume is submerged?
Explanation / Answer
tension in the string = buoyancy force
buoyancy force = Fb = d*Vsubmerged*g
(a)
T = 17 N
let V be the volume of the block
17 = 1000*0.25*V*9.8
Volume of the bloc = V = 6.94*10^-3 m^3
(a)
for T = 60
let x % is submerged
60 = 1000*x*6.94*10^-3*9.8
x = 0.882 = 88.2 % <<<_-----answerr
(b)
in equilibrium
Fb = Fg
1000*x*6.94*10^-3*9.8 = 10
x = 14.7 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.