The Earth has an angular speed of 7.272·10 -5 rad/s in its rotation. Find the ne
ID: 1464063 • Letter: T
Question
The Earth has an angular speed of 7.272·10-5 rad/s in its rotation. Find the new angular speed if an asteroid (m = 2.07·1022 kg) hits the Earth while traveling at a speed of 4.79·103 m/s (assume the asteroid is a point mass compared to the radius of the Earth) in each of the following cases:
a) The asteroid hits the Earth dead center.
b) The asteroid hits the Earth nearly tangentially in the direction of Earth's rotation.
c) The asteroid hits the Earth nearly tangentially in the direction opposite of Earth's rotation.
Explanation / Answer
conservation of angular momentum ;
inintial momentum = final momentum ;
( 2 / 5 ) MR^2 * ( 7.272 e -5 ) + m * (4.79 e 3 ) R = ( I1 + I2 )
2 / 5 * ( 6 e 24*6 e 6 * 6e6 * 7.272 e -5 ) + (2.07 e 22* 4.79 e 3* 6 e 6 ) = [ 2 /5 MR^2 + mR^2 ] ;
= ( 6.88 e 33 ) / [ 2/5 MR^2 + mR^2 ]
= 6.88 e 33/( (2*5.98 e 24 * 6e6*6e6*/5 + 2.07 e 22 * 6e6*6e6)
= ( 6.383 e 33 )/(8.68 e 37)
W = 7.35 e -5 rad /s
-------------------------------------------
( b )
( 2 / 5 ) MR^2 * ( 7.272 e -5 ) - m * (4.79 e 3 ) R = ( I1 + I2 )
(2/5 * 5.98 e 24 * 6e6 * 6e6) - ( 2.07 e22 * 4.79 e 3 *6e6 ) = [ 2/5 MR^2 + mR^2 ] W
= [ 8.61 e 37 /8.68e 37
or = 0.99 rad/s
-----------------------------------
C>
( 2 / 5 ) MR^2 * ( 7.272 e -5 ) _ m * (4.79 e 3 ) R = ( I1 + I2 )
(2/5 * 5.98 e 24 * 6e6 * 6e6) + (2.07 e22 * 4.79 e 3 *6e6) = [ 2/5 MR^2 + mR^2 ] W
= 8.61 e 37 /8.68e 37
or = 0.99 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.