Use the following to answer questions 19-21: A 2.0-kg pistol fires a 1.0-g bulle
ID: 1464017 • Letter: U
Question
Use the following to answer questions 19-21: A 2.0-kg pistol fires a 1.0-g bullet with a muzzle speed of 1000 m/s. The bullet then strikes a 10-kg wooden block resting on a horizontal frictionless surface. The block and the embedded bullet then slide across the surface. What is the kinetic energy of the bullet as it travels toward the block? The explosive charge in the pistol acts for 0.001 s. What is the average force exerted on the bullet while it is being fired? What is the speed of the "bullet + block" system immediately after the bullet is embedded in the block?Explanation / Answer
1) bullet kinetic energy = 1/2mv^2 = 1/2*0.001*10^6 = 500J
2) force = ma
v = u+at
a = v/t = 1000/0.001 = 10^6 m/s^2
F = 0.001*10^6 = 1000 m/sec^2
3) from conservation of linear momentun
v = m1u1+m2u2/(m1+m2)
v = m1u1/(m1+m2) = 0.001*1000/10.001 = 0.099 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.