Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Nissan Leaf is an electric car with a mass of 1,500 kg (for the 2014 model).

ID: 1463558 • Letter: T

Question

The Nissan Leaf is an electric car with a mass of 1,500 kg (for the 2014 model). It uses a 400 Volt lithium-ion battery to power that motor. What is the current drawn by the electric motor as it accelerates from 0-60 mph in one minute? Assume the motor is 100% efficient. Please show all work. The Nissan Leaf is an electric car with a mass of 1,500 kg (for the 2014 model). It uses a 400 Volt lithium-ion battery to power that motor. What is the current drawn by the electric motor as it accelerates from 0-60 mph in one minute? Assume the motor is 100% efficient. Please show all work. The Nissan Leaf is an electric car with a mass of 1,500 kg (for the 2014 model). It uses a 400 Volt lithium-ion battery to power that motor. What is the current drawn by the electric motor as it accelerates from 0-60 mph in one minute? Assume the motor is 100% efficient. Please show all work. The Nissan Leaf is an electric car with a mass of 1,500 kg (for the 2014 model). It uses a 400 Volt lithium-ion battery to power that motor. What is the current drawn by the electric motor as it accelerates from 0-60 mph in one minute? Assume the motor is 100% efficient. Please show all work.

Explanation / Answer

P = F*v

P = VI

F = ma

v = u + at

u = 0

v = 60 mph = 26.8224 m/s

t = 1 min = 60 s

a = v/t = 0.44704 m/s^2

F = 1500 * 0.44704 = 670.56

v = 26.8224 m/s

P = F*v = VI

I = F*v/400

I = 44.965 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote