An insulated wall consists of an exterior wood layer of thickness 3.1 cm and an
ID: 1463550 • Letter: A
Question
An insulated wall consists of an exterior wood layer of thickness 3.1 cm and an interior layer of foam insulation of thickness 2.3 cm . For the wood, k=0.080W/(mK), and for the foam insulation k= 0.010 W/(mK). The outer surface of the wood is at a constant -15.0 C , and the inner surface of the foam insulation is at a constant 19.0 C .
Calculate the temperature in Celsius where the wood and foam insulation are in contact. T=???
Calculate the heat flow per unit area through the two-layer wall. H=?? W/m^2
Explanation / Answer
We don't consider here heat transfer for the air .
a = 0.031 m thickness of the wood layer
kw = 0.08 W/mK thermal conductivity of wood
To = - 10°C = 258.15 K outside temperature
b = 0.023 m thickness of styrofoam
ks = 0.01 W/mK thermal conductivity of foam
Ti = 19°C = 292 K inside temperature
Tx = temperature at contact point wood - foam
The rate of heat transfer must be the same through the wood and foam layers :
ks ( Ti - Tx ) / b = kw ( Tx - To ) / a
Tx ( kw/a + ks/b) = ks Ti/b + kw To/a
Tx = ( 0.01*292/0.023 + 0.08*258.15/0.031 ) / ( 0.08/0.031 + 0.01/0.023 ) = 263.03 K
Tx = - 10.12°C
The rate of heat flow per square meter is :
= T / R ; where R is total thermal resistance of the wall R = Rw + Rs
Rw thermal resistance of wood layer Rw = a / A*kw = 0.031 / 0.08 = 0.3875 K/W
Rs thermal resistance of foam layer Rs = b / A*ks = 0.023 / 0.01 = 2.3 K/W
A = 1 square meter
R = 2.6875 K/W
T = 19 - (-15) = 34 K
= 34 / 2.6875 = 12.65 W
Hope this helps :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.