A projectile with mass 0.50 kg is launched from an initial height of 2.4 meters
ID: 1463439 • Letter: A
Question
A projectile with mass 0.50 kg is launched from an initial height of 2.4 meters and reaches a maximum height of 3.4 meters before landing on the ground (0.0 meters.) What is its change in gravitational potential energy from the beginning to the end? A projectile with mass 0.50 kg is launched from an initial height of 2.4 meters and reaches a maximum height of 3.4 meters before landing on the ground (0.0 meters.) What is its change in gravitational potential energy from the beginning to the end? A projectile with mass 0.50 kg is launched from an initial height of 2.4 meters and reaches a maximum height of 3.4 meters before landing on the ground (0.0 meters.) What is its change in gravitational potential energy from the beginning to the end? A projectile with mass 0.50 kg is launched from an initial height of 2.4 meters and reaches a maximum height of 3.4 meters before landing on the ground (0.0 meters.) What is its change in gravitational potential energy from the beginning to the end?Explanation / Answer
iniital position = h1 = 2.4 m
initial potential energy = U1 = m*g*h1 = 0.5*9.8*2.4 = 11.76 J
final position = h2 = 0
final potential energy = U2 = m*g*h2 = 0
change in gravitational potential energy = dU = U1 - U2 = 11.76J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.