Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. Fo
ID: 1463079 • Letter: S
Question
Spherical mirrors. Object O stands on the central axis of a spherical mirror. For this situation object distance is ps = +19 cm, the type of mirror is concave, and then the distance between the focal point and the mirror is 14 cm (without proper sign). Find (a) the radius of curvature r (including sign), (b) the image distance i, and (c) the lateral magnification m. Also, determine whether the image is (d) real or virtual, (e) inverted from object O or noninverted, and (f) on the same side of the mirror as O or on the opposite side.
Explanation / Answer
given
focal length, f = 14 cm
and object distance u = 19 cm
a) radius of curvature, r = 2*f
= 2*14
= +28 cm
b) let v is the image distance.
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/14 - 1/19
v = 53.2 cm
c)magnification, m = -v/u
= -53.2/19
= -2.8
d)real
e) inverted
f)on the same side
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.