A square plate with sides 1.1 m in length can rotate around an axle passing thro
ID: 1462869 • Letter: A
Question
A square plate with sides 1.1 m in length can rotate around an axle passing through its center of mass (CM) and perpendicular to its surface (see figure below). There are four forces acting on the plate at different points. The rotational inertia of the plate is 20 kg · m2. Use the values given in the figure to answer the following questions. (Assume = 37°. Express your answers in vector form) What is the net torque acting on the plate? = N · m (b) What is the angular acceleration of the plate? = rad/s
Explanation / Answer
Perpendicular distance of center of mass from forces = 1.1/2 = 0.55m
Net torque
= 30*0.55+60*0.55 +20*0.55 - (40 sin37*0.55 + 40 cos 37 *0.55)
= 29.69 N-m(-k)
= - 29.69 k N-m
Part B
angular acceleration = /I
= 29.69 N-m
I = 20kg-m^2
= 1.48rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.