Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0600 m, and w
ID: 1462846 • Letter: T
Question
Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0600 m, and wavelength 0.285 m. The waves travel in the -x-direction, and at t = 0 the x = 0 end of the string has its maximum upward displacement.
(a) Find the following properties of these waves.
frequency
f = ___Hz
period
T = ___s
wave number
k = ___rad/m
(b) Write a wave function describing the wave. (Use the following as necessary: t and x.)
y(x, t) = ___ m
(c) Find the transverse displacement of a particle at x = 0.360 m at time t = 0.150 s.
cm
(d) How much time must elapse from the instant in part (c) until the particle at x = 0.360 m next has maximum upward displacement?
s
Explanation / Answer
(a)frequency=speed/wave length=28.070 cycles/sec
T=1/f=0.0356sec
k=2*3.14/0.285=22.035rad/m
(b)A Sin(wt+kx)
(c)transverse wave displacement=56.45925cm
(d)0.0449sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.