1.7 m = longer blue arrow 1.35 m = short blue arrrow 30 degrees = angle above th
ID: 1462783 • Letter: 1
Question
1.7 m = longer blue arrow 1.35 m = short blue arrrow 30 degrees = angle above the end of the short blue arrow
Question:
1. A shop sign weighing 215 N is supported by a uniform 135-N beam shown in the figure above. Find the tension in the guy wire and the horizontal and the vertical forces exerted by the pin on the beam.
2. A beam balances 30.0 cm from one end. When a 0.75 kg mass is hung from that end, the balance point moves 8.0 cm toward that end. Find the mass of the beam.
3. A 1.0-m radius flywheel is to be made from steel in the form of a solid disc. If the flywheel when turning at 60 rpm store as much energy as a 100-W lamp uses in one minute, how thick must the flywheel be if the density of steel is 7880 kg.m-3.
Explanation / Answer
No figure is attached for part 1 and 2
Part 3
Energy consumed by 100 W lamp in 1 minute
E = P*t = 100*60 = 6000 J
now energy of flywheel
E' =1/2 * I*w^2
w = 60rpm = 60*2*3.14/60 = 6.28 rad/s
for disc I = MR^2/2
E' = 1/2*MR^2/2 * 6.28*6.28
E' = 9.85M
now E= E'
6000=9.85M
M = 608kg
Let thickness of flywheel is t then
volume = pi*R^2*t
mass M = volume *density
608 = 3.14*1*1* t *7880
t = 0.0245m
or
t = 2.45cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.